Psikolog ve Psikiyatrist Kimdir? Terapi Nedir?

Psikolog Kimdir?

Psikolog kelimesi ruh bilimci anlamını taşır. Psikologlar, grup şeklinde veya bireysel olarak kendilerine danışan kişilerin ruhsal, davranışsal durumlarını inceler, analiz eder. Psikologlar zihinsel, ruhsal veya davranışsal problemler yaşadığınız zaman, hayatınızda zor dönemlerden geçtiğiniz zaman rahatlıkla başvurabileceğiniz kişilerdir. Şişli Psikolog olarak ihtiyaç duyduğunuz her an da sizlerin yanınızdayız.

Psikologlar, üniversitelerin psikoloji adlı lisans bölümünden mezunlardır. Üniversitelerin edebiyat fakültelerinde öğrenim görürler. Tercih ettikleri takdirde psikolojinin alt dallarında uzmanlaşarak uzman unvanını elde ederler.

Psikologlara Hangi Durumlarda Başvurulmalıdır ?

Bir psikoloğa başvurmak için tanısı konulmuş psikolojik bir rahatsızlığa sahip olmanıza gerek yoktur. Yaşamınızdaki çeşitli problem, sıkıntı için ve çözüm yolları bulabilmek psikoloğa başvurabilirsiniz.

Psikiyatrist Kimdir?

Psikiyatrist kişiler üniversitelerin tıp fakültesi bölümünden mezun olmuş ve sonrasında psikoloji alanında uzmanlaşan kişilerdir. Psikiyatrist kişiler danışanlara tanı koyar ve tedavi için uygun ilaç yazma yetkisine sahiptirler.  Psikolog ve psikiyatrist kişiler arasındaki fark ise psikiyatristlerin ilaç yazma yetkisi varken psikologların bu yetkiye sahip olmayıp terapi hizmeti vermesidir. Şişli Psikolog ile terapi alarak sorunlarınıza çözümler üretebilirsiniz.

Psikiyatristler; bipolar bozukluk, anksiyete bozukluğu, panik atak, depresyon, fobi, uyku bozukluğu, travmalar, travma sonrası stres bozukluğu gibi birçok alanda tanı ve tedavi uygularlar.

Şişli Psikolog Neler Yapar ?

Eğitimi ve sertifikası alınan testler uygulanır.

Test sonuçlarını inceler ve duruma göre psikiyatrist, hekime yönlendirir. Ya da testi herhangi bir uzman istemişse ona gönderimini sağlar.

Danışanlarının psikolojik değerlendirmelerini sağlar.

Danışanlarının anlattıklarına göre neden sonuç ilişkileri kurarlar.

Danışanlarının anlattıklarını değerlendirdikten sonra duruma göre danışanlarını psikiyatriste yönlendirir.

Günlük hayatınızda mutsuzluk çektiğinizde, problemler yaşadığınızda çözüm yolları bulabilmek için Şişli Psikolog kapısını çalabilirsiniz. 

Enerji kaybı yaşadığınızda, konuşma ihtiyacı duyduğunuzda Psikolojik olarak rahat hissetmek ve pozitif bir bakış açısı kazanmak istediğinizde Şişli Psikolog bünyesindeki psikologlarla iletişime geçebilirsiniz.